Gry na imprezę urodzinową ze znajomymi - najlepsze gry planszowe i nie tylko [MOJE TOP 7]
IMPREZY,  URODZINY

Gry na imprezę ze znajomymi – najlepsze gry planszowe i nie tylko [MOJE TOP 7]

Gry na imprezę: planszowe, nieplanszowe, towarzyskie czy bez alkoholu? Od jakiegoś czasu zaobserwowałam wśród moich znajomych, że wraca moda na gry planszowe. Trudno się dziwić – bardzo często to właśnie wspólna rozgrywka jest jednym z najlepszych sposobów, aby zintegrować grupę, a przy okazji zadbać o dobrą zabawę dla gości.

Wybór na rynku jest w tej chwili naprawdę duży. Poniżej znajdziecie moje sprawdzone propozycje gier na imprezę urodzinową, spotkanie ze znajomymi lub inne okazje. Większość z nich nadaje się idealnie nawet dla większych grup – nawet do 15-20 osób!

GRY NA IMPREZĘ – MÓJ WYBÓR:

1. Czółko

Znam co najmniej dwie wersje tej bardzo popularnej w ostatnich latach grze imprezowej. Jedna z nich polega na tym, że dana osoba przyczepia sobie do czoła karteczkę (stąd właśnie nazwa tej gry), na której widnieje imię i nazwisko lub pseudonim jakiejś postaci – prawdziwej lub fikcyjnej – w którą uczestnik ma się poniekąd wcielić. Pozostali gracze podają informacje, które mają ułatwić odgadnięcie, kim się jest. Celem gry jest odgadnięcie jak największej liczby postaci. Do tej wersji gry warto wykorzystać aplikację dostępną na telefon o takiej samej nazwie, która jest dostępna do pobrania za darmo.

Druga wersja Czółka polega na tym, że dany uczestnik z karteczką zadaje pytania na temat swojej postaci, a pozostali gracze mogą odpowiadać jedynie tak lub nie (ewentualnie można odpowiedzieć nieistotne).

2. Taboo

Przy tej grze wszyscy zawsze dobrze się bawią. Jeśli jakimś cudem do tej pory o niej nie słyszeliście, poniżej krótkie wyjaśnienie zasad:

Grupa dzieli się na dwie drużyny, które siadają na przeciwko siebie. Należy wybrać jedną osobę, która będzie opisywała hasło dla swojej drużyny oraz jedną osobę z drużyny przeciwnej. Jej zadaniem jest kontrolowanie, czy opisujący nie używa „słów tabu”. Należy też przygotować stoper i ustalić, ile czasu na odgadywanie haseł ma każda z drużyn. Gdy skończy się dana runda, drużyna otrzymuje po 1 punkcie za każde prawidłowo odgadnięte hasło, a drużyna przeciwna – po 1 punkcie za każdą kartę, którą ominęliście lub za każde użyte „słowo tabu”.

OGROMNYM plusem tej gry na imprezę jest możliwość przygotowania karteczek samodzielnie! W internecie znajdziecie wiele stron, na których publikowane są gotowe przykłady. Wystarczy je pobrać, wydrukować, wyciąć i gotowe. :)

3. Tajniacy

Gra planszowa, która zaskoczyła mnie podczas moich ostatnich urodzin. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny: czerwonych i niebieskich agentów. Każda z drużyn wybiera ze swojego grona po jednej osobie, która pełni funkcję Mistrza gry. Zadaniem Mistrzów jest przekazywanie szyfrem informacji, które pozwolą na odkrycie odpowiednich kart przez pozostałych graczy z ich drużyn.

Brzmi skomplikowanie? Uwierzcie mi – też tak na początku myślałam, dopóki nie rozpoczęliśmy rozgrywki. Jest to wyjątkowo wciągająca gra towarzyska, w której główną rolę gra zabawa skojarzeniami. Gdy rozpoczniecie, nie będziecie chcieli skończyć. :)

4. Dobble

Jak dla mnie jest to absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa na każde spotkanie w większym gronie. W tej chwili na rynku jest wiele różnych wersji tej gry, ale zdecydowanie polecam tę podstawową. Ogromną jej zaletą jest fakt, że tak naprawdę mamy tutaj łącznie 5 różnych gier. W pakiecie znajduje się instrukcja i szczegółowe wyjaśnienie każdej z nich oraz 55 kart. Uwaga – jeśli weźmiecie do rąk dowolne dwie karty, ZAWSZE będzie łączył je tylko jeden wspólny element.

Jedna z podstawowych wersji tej gry imprezowej polega tym, aby nazwać jak najszybciej wspólny element dla naszej karty i tej, która znajduje się na środku stołu. Jeśli zrobimy to poprawnie (a uwierzcie – w stresie często padają naprawdę dziwne i śmieszne nazwy, kompletnie niezwiązane z danym symbolem), możemy odrzucić naszą kartę na środek stołu i zabawa toczy się dalej. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart, wygrywa. :)

5. Kalambury

Kolejny imprezowy klasyk, który rozrusza każde towarzystwo. :) Gra jest o tyle prosta i intuicyjna, a zaraz pozwala na tak wiele modyfikacji, że możecie całkowicie dostosować zasady pod siebie i swoich gości.

Myślę, że największą zaletą tej propozycji jest fakt, że karteczki do losowania możecie przygotować wspólnie tuż przed rozpoczęciem rozgrywki. Oczywiście dla tych bardziej leniwych istnieje też wersja tej gry na imprezę, którą możecie kupić w sklepach. ;)

6. 5 sekund

Przekonanie się do tej gry na imprezę zajęło mi naprawdę sporo czasu. Dopiero gry poznałam wersję bez cenzury, zaczęłam doceniać tę propozycję.

O co chodzi w grze 5 sekund bez cenzury (jak również w pozostałych wersjach)? Gracz losuje kartę, na której otrzymuje polecenie – musi wymienić 3 rzeczy w ciągu 5 sekund. To zadanie na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwe, ponieważ pytania najczęściej nie są zbyt wymagające. Zadania jednak nie ułatwia presja czasu i fakt, że inni gracze z niecierpliwością oczekują odpowiedzi od gracza.

Według mnie wersja bez cenzury jest dużo ciekawsza. Przy grze w poprzednie zdecydowanie nie bawiliśmy się tak dobrze.

Pamiętajcie, że zawsze możecie spróbować przygotować pytania samodzielnie na karteczkach nawet tuż przed spotkaniem. Ta gra imprezowa dobrze sprawdzi się na przykład na 18. urodziny spędzone w domu w gronie znajomych lub podczas każdej innej domówki.

7. UNO

Jest to planszówkowa wersja klasycznej gry karcianej makao. Jeśli nigdy wcześniej nie spotkaliście się z tymi nazwami, krótkie wyjaśnienie:

Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się kart w każdej rundzie i zdobycie punktów za karty, które zostały w rękach innych graczy. Po wyłożeniu przedostatniej karty gracz musi krzyknąć „UNO”, tzn. „jeden”. Jeśli nie krzyknie i zostanie „przyłapany”, będzie musiał wziąć kolejne karty!

Karty wykłada się zgodnie z kolorem lub z cyfrą/figurą, która znajduje się na głównej karcie na środku stołu.

Jeśli nie macie specjalnych kart do UNO, wystarczy wam standardowa talia kart. Gwarantuję – zasady UNO i makao są bardzo proste i jestem pewna, że wszyscy szybko je zrozumieją. Jest to idealna gra imprezowa, jeśli nie chcecie poświęcać zbyt wiele czasu na tłumaczenie wszystkim, o co chodzi. ;)

Jakie gry na imprezę urodzinową wykorzystujecie na spotkanie ze swoimi znajomymi i przy których grach planszowych (lub nieplanszowych) i towarzyskich bawicie się najlepiej? :)


Party photo by freepik.com

Kocham psy, gotowanie, fotografię, a organizacja imprez to coś, co sprawia mi w życiu ogromną przyjemność. W wolnym czasie zdarza mi się nagrywać i montować filmy dla przyjaciół, oglądać seriale lub... rozwiązywać krzyżówki. Dużo gadam i kocham też poznawać nowych ludzi. Z wykształcenia jestem dziennikarką i przyszłą lingwistką. Mojego pierwszego bloga założyłam w 2007 roku i od tamtej pory wciąż jestem aktywna w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.