Impreza na 18. urodziny – jak ją zorganizować? 10 rzeczy, o których musisz pamiętać
IMPREZY,  URODZINY

Impreza na 18. urodziny – jak ją zorganizować? 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

18. urodziny to jeden z ważniejszych dni w życiu większości nastolatków. Mojej imprezy osiemnastkowej nie zapomnę chyba nigdy. Do tej pory podczas spotkań ze znajomymi słyszę od nich różne rzeczy, które zapadły im w pamięć. Jak zorganizować niezapomnianą imprezę z tak wyjątkowej okazji?

Jestem niesamowicie zadowolona z tego, jak wyglądała moja impreza osiemnastkowa. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Myślę, że to głównie dzięki temu, że tak dobrze ją wcześniej zaplanowałam i dokładnie wiedziałam, czego chce. Oczywiście nie udało mi się zrealizować wszystkiego, co mi się marzyło, ale były to raczej szczegóły, które nie zaważyły o jakości imprezy.

Oto 10 punktów, które według mnie należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy zorganizować wymarzoną i udaną imprezę na 18. urodziny.

1. Goście

Dlaczego właśnie goście znaleźli się na pierwszym miejscu mojej listy? Jak dla mnie to jest właśnie najważniejsze tego dnia – ludzie, którzy będą świętować z Tobą wkroczenie w dorosłe życie. Skup się na osobach, na których najbardziej Ci zależy i chcesz, żeby ten dzień lub wieczór spędzili z Tobą na wspaniałej zabawie. Kwestię osób towarzyszących pozostawiam Tobie, jednak z doświadczenia wiem, że goście bez partnerów mogą się bawić równie dobrze. W końcu to Twój ważny dzień, więc dlaczego masz go spędzać z obcymi dla Ciebie ludźmi? 18. urodziny są tylko raz w życiu. :)

2. Budżet

Myślę, że ten punkt jest bardzo powiązany z poprzednim. Warto zastanowić się, na ile jesteśmy w stanie sobie pozwolić i przede wszystkim – jakie są nasze oczekiwania. Przemyśl, czy jeśli masz mały budżet, wolisz zrobić imprezę w sali lub klubie i zaprosić mniejszą liczbę osób? Może w takiej sytuacji lepsza będzie impreza w domu lub np. w remizie? To ostatnie rozwiązanie było niezwykle popularne wśród moich znajomych. Dlaczego? Koszt wynajęcia był wiele razy mniejszy niż w przypadku klubu, a wielkość pomieszczenia pozwalała na rozszerzenie listy gości o nawet kilkanaście punktów w porównaniu do imprezy w małym mieszkaniu. Zaplanuj dokładnie, ile jesteś w stanie przeznaczyć na zorganizowanie osiemnastki, a następnie weź pod uwagę najbardziej kosztowne elementy: sala, alkohol i jedzenie. Łatwiej wtedy będzie Ci oszacować, ile pieniędzy zostanie Ci na dodatkowe atrakcje, ozdoby czy usługi (DJ, fotograf).

3. Miejsce

Przede wszystkim zastanów się, na ile jesteś w stanie sobie pozwolić, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Nawiązując do moich poprzednich przemyśleń – impreza w remizie czy innej mniejszej sali bez obsługi może być równie dobra, co zabawa w klubie. Przygotowanie sali, stołów, ozdoby, oświetlenie, nagłośnienie, muzyka… Jeśli tylko mamy możliwości, organizacja imprezy w ten sposób może sprawić naprawdę dużo frajdy. Ognisko czy grill na działce to również świetny pomysł.

4. Jedzenie

W tym miejscu opcje są trzy:

 • Jeśli organizujesz imprezę w sali lub klubie, prawdopodobnie w cenie otrzymasz także posiłki dla Ciebie i Twoich gości. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość zorganizowania przekąsek i ciepłych dań we własnym zakresie. Wiele restauracji czy sal oferuje takie rozwiązanie, a może to być szczególnie ważne, jeśli dysponujemy niewielkim budżetem.
 • Drugą opcją jest właśnie catering. Tu jednak warto uważać i dobrze sprawdzić jakość jedzenia i ofertę. Czasem wykupienie takich posiłków może nas kosztować wiele nerwów i… dużo więcej pieniędzy niż dania przygotowywane przez restaurację, klub czy inne wybrane przez nas miejsce. Jeśli organizujesz imprezę w sali, gdzie w cenie otrzymujesz jedzenie dla gości i przede wszystkim obsługę kelnera, warto zorientować się, co w tym przypadku będzie dla nas korzystniejsze. W końcu przy zamówieniu cateringu z zewnątrz prawdopodobnie o kelnerów również będziemy musieli zadbać sami, a to może być kłopotliwe.
 • Zupełnie innymi prawami rządzą się osiemnastki organizowane w remizach/domach/mieszkaniach itp. Najczęściej wszystkie przekąski, sałatki, kanapki i inne rzeczy są od razu rozstawione na stołach, także wygląda to prawie jak szwedzki stół – każdy je to, co jemu odpowiada. Jest to prawdopodobnie najtańsza z wszystkich powyższych opcji. Jednak przy tej okazji warto zadbać o chociaż jeden ciepły, treściwy posiłek (np. zupa czy gulasz), żeby impreza dla wszystkich skończyła się szczęśliwie: bez zatruć i innych dolegliwości żołądkowych. Nikt nie wytrzyma całej nocy zajadając tylko chipsy, żelki czy ciastka i popijając to alkoholem.

Co do ostatniego punktu – taki mały komentarz ode mnie. Ja na swojej imprezie na samym początku nie postawiłam alkoholu na stołach. Goście byli ewidentnie zmieszani, a gdy kelnerka zaczęła przynosić ciepłe danie, jeden z moich przyjaciół (zresztą bardzo zmartwiony) podszedł do mnie z pytaniem, czy będzie coś „do picia”. Gdy miałam pewność, że wszyscy już zjedli coś treściwego, oczywiście alkohol pojawił się na stole, a nawet kilka butelek po imprezie pozostało nieotwartych.

5. Alkohol

Osiemnastka to nie wesele, ale jednak warto zadbać o to, żeby goście bawili się tam dobrze. W tym miejscu trzeba wziąć pod uwagę ich preferencje dotyczące alkoholu. Tradycyjnie na imprezie osiemnastkowej pojawia się oczywiście wódka. Byłam jednak kilka razy na takich osiemnastkach, na których gości częstowano jedynie piwem lub winem. Decyzja należy do was – jeśli wiesz, że grono Twoich znajomych nie przepada za piciem alkoholu, impreza bez niego będzie równie dobrym pomysłem. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich gości!

No i oczywiście najważniejsze pytanie – to ile alkoholu kupić na 18. urodziny? Zawsze bezpiecznie będzie wziąć kilka butelek zapasowych. Ja na ok. 25 osób przygotowałam 15 półlitrowych butelek i kilka butelek wina. Jak wspominałam wcześniej – i tak nie wszystko zdołaliśmy wypić, ale nie martwiłam się, że nagle w połowie imprezy okaże się, że trzeba jechać do sklepu lub tłumaczyć przyjaciołom, że alkohol się skończył.

6. Muzyka i DJ

Kolejny sporny punkt, ponieważ znów wszystko zależy od naszego budżetu. Wiadomo, że znany w Twojej okolicy DJ odpowiednio policzy sobie za granie muzyki na osiemnastce. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zorganizuj własny sprzęt nagłaśniający (czasem sale udostępniają głośniki lub wzmacniacze bez dodatkowych opłat, podobnie ze światłami i laserami), podłącz laptopa, stwórz własną wymarzoną playlistę i… baw się dobrze! Inną opcją może być też rozeznanie wśród znajomych w szkole, czy ktoś dysponuje profesjonalnym sprzętem i chciałby zagrać na Twoich 18. urodzinach. Jeśli uda Ci się znaleźć kogoś takiego, na pewno zaoferuje on swoją pomoc (o ile akurat będzie miał taką możliwość), a przy okazji zareklamuje się na kolejne imprezy. Dodatkowym plusem jest koszt, który będzie na pewno niższy niż w przypadku skorzystania z oferty profesjonalnego DJa.

7. Atrakcje

W tej chwili opcji do wyboru jest tak dużo, że można się w tym zgubić… Z doświadczenia mogę powiedzieć jedno – impreza tematyczna to jest to! U mnie królowały lata 80. i 90. nie tylko w muzyce, ale również wśród strojów. Jest to świetna opcja, gdy Ty i Twoi znajomi macie trochę dystansu do siebie i chcecie się jeszcze lepiej bawić. Jeśli decydujesz się na imprezę tematyczną, warto także w tym klimacie zorganizować przekąski, dekoracje itp.

8. Tort

Zwykle podawany około północy, tuż po tradycyjnym biczowaniu. Pamiętaj, że to Twoja impreza – jeśli nie podoba Ci się ten zwyczaj, nie musisz się na niego zgadzać! A co do samego ciasta – osiemnastka to prawie zawsze impreza z dużą ilością alkoholu, więc ciężki tort z maślanym kremem o godzinie 12 nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać lekkie ciasto z owocami i niedużą ilością kremu, które posmakuje gościom, a nie obciąży ich żołądków, które i tak tej nocy będą musiały znieść dużo. ;)

9. Zdjęcia i filmy

Ten punkt postanowiłam zostawić pod koniec. Powiem wam szczerze – czasem żałuję, że nie mam jakichkolwiek nagrań z tego dnia, jednak mam coś równie cennego. Zdjęcia. Kocham fotografię odkąd tylko pamiętam, jednak w tamtym czasie nie posiadałam sprzętu, który umożliwiłby mi upamiętnienie tego dnia. Za to miałam bardzo dobrego znajomego, który spełnił moje kolejne marzenie. Co prawda nawet gdybym to ja posiadała tak dobry aparat, w czasie imprezy tyle się dzieje, że nie ma czasu na robienie zdjęć. Na szczęście mi kilka razy udało dorwać się do obiektywu, ale głównie odpowiadał za to właśnie Maks. Jestem mu za to niesamowicie wdzięczna do tej pory.

Jeśli budżet Ci na to pozwala, możesz zatrudnić profesjonalistę i cieszyć się z tak wspaniałej pamiątki. W innym przypadku warto zrobić podobne rozeznanie jak w przypadku DJa – może akurat ktoś z Twoich znajomych interesuje się fotografią i chciałby upamiętnić Twoje 18. urodziny w ramach prezentu lub niewielkiej opłaty?

10. Data

Ostatnia kwestia jest dość symboliczna, jednak dla mnie ważna – data Twojej imprezy. Ja bardzo chciałam zorganizować swoje 18. urodziny w piątek, a w ogóle sytuacją idealną było zgranie dnia imprezy z dniem urodzin. Miałam to ogromne szczęście, że dokładnie to mi się udało. Jednak tutaj nie ma reguły – jeśli marzy Ci się impreza na świeżym powietrzu, a urodziłeś się w styczniu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby datę osiemnastki po prostu przesunąć. Wybierz ją tak, by była dogodna dla Ciebie i Twoich gości. W końcu to też jest bardzo ważne – aby frekwencja dopisała!

Mam nadzieję, że moje rady będą przydatne i sprawią, że Twoja osiemnastka będzie imprezą marzeń. A może ktoś z Twoich przyjaciół akurat stoi przed tym wyzwaniem i będzie organizował własną imprezę na 18. urodziny? Koniecznie podeślij mu ten artykuł, żeby ułatwić mu sprawę i pokazać, o czym musi pamiętać. :)

Kocham psy, gotowanie, fotografię, a organizacja imprez to coś, co sprawia mi w życiu ogromną przyjemność. W wolnym czasie zdarza mi się nagrywać i montować filmy dla przyjaciół, oglądać seriale lub... rozwiązywać krzyżówki. Dużo gadam i kocham też poznawać nowych ludzi. Z wykształcenia jestem dziennikarką i przyszłą lingwistką. Mojego pierwszego bloga założyłam w 2007 roku i od tamtej pory wciąż jestem aktywna w Internecie.

24 komentarze

 • daniel

  Jeszcze nieco w temacie atrakcji… Niektóre 18stki to duże imprezy, gdzie staramy się pogodzić gusta młodzierzy i starszych członków rodziny.
  W tym kontekście wydaje mi się, że bardzo fajnym pomysłem jest pokaz ognia. Dostarcza on emocji, niezapomnianych wrażeń no i może być świetną integracją dla wszystkich Gości.

 • Kasia

  Przydatne porady. Według mnie bardzo ważne są też zaproszenia na 18. Aktualnie na czasie są czarne z rosegoldem i styl boho, serdecznie polecam.

 • Patrycja

  Zastanawiam się nad organizacją 18 w stylu ‚zwykłego’ rodzinnego obiadu od powiedzmy południa do 16max stricte właśnie dla rodziny. Czy uważasz, że będzie to dobry pomysł?

  • Nautka

   Oczywiście, że tak! Przemyśl tylko, ile osób chcesz zaprosić i co chciałabyś przygotować dla nich do jedzenia. :) Myślę, że na pewno rodzice również pomogą Ci z organizacją takiego spotkania. :) Koniecznie daj znać, jak się udało! :)

 • Sandy

  Ja na przykład marzę o osiemnastce w remizie, bo akurat mam taką możliwość za całkiem niewielką kwotę, tylko chciałabym zrobić imprezę pół na pół. Rodzina i przyjaciele, w sensie rodzinka zostaje wraz z nami do czasu podania tortu itp. potem wychodzi o zostaję ze znajomymi i myślę, że jest to dobra opcja. Gorszy problem mam z tym, że najbliżsi przyjaciele są z daleka. Myślisz, że ogarnięcie im noclegu gdzieś w okolicy będzie okej czy przesadzam?

  • Nautka

   myślę, że jak najbardziej jest to dobry pomysł! jeśli tylko masz na to fundusze, to tym bardziej, a jeśli nie – zawsze możesz zasugerować samo miejsce noclegu bez pokrywania jego kosztu. :)

 • Marta

  Impreza tematyczna to świetny pomysł – gwarantuje doskonałą zabawę i mnóstwo śmiechu, a to wszystko niewielkim kosztem. Moje urodziny były w stylu disco, a cały klimat robiły wynajęte światła dyskotekowe. Polecam!

 • Raia Moon

  Ja sobie umyśliłam imprezę w stylu a’la hawajskim (najlepiej na plaży, ale ostatecznie wystarczy basen). Kwieciste sukienki, drinki z parasolką i słomkami (najlepiej w kokosach, ale ostatecznie mogą być kieliszki), a do jedzenia ryba, sałatka owocowa, kolorowe lody, a jak się uda to chciałabym spróbować owoców morza. Oczywiście nie można zapomnieć o kwiatach oraz tańcach: hula i limbo. Zastanawiam się też nad zakupem kolorowych proszków holi

  • Nautka

   Wspaniały pomysł! Na pewno będzie to niezapomniane przeżycie dla Ciebie i Twoich gości. :) Sama ostatnio organizowałam swoje urodziny w tym stylu i naprawdę zabawa była rewelacyjna. :) Niedługo pojawi się na ten temat wpis, także może przyda Ci się w ramach inspiracji. :) Jeśli nie zapomnisz, koniecznie podziel się zdjęciami z imprezy! 😊

  • Monika00

   Według mnie bardzo ważne są też same zaproszenia. Dobrze wykonane potrafią nakierować na rodzaj imprezy i zapewnić jej przedsmak. Ja swoje zaproszenia na 18-tkę zamawiałam i wszyscy znajomi byli zaskoczeni. Mogłam sama wybrać sobie tekst i generalnie dostosować wszystko zgodnie z moim gustem. Samo zamówienie przebiegło bezproblemowo i szybko. Byłam bardzo zadowolona- niby taki drobiazg a robi klimat :)

 • Karol

  Według mnie na imprezie organizowanej w klubie nie powinno zabraknąć trzech rzeczy:
  -niespodzianki
  -spełnienia minimum jednego wspólnego oczekiwania gości
  -agencji eventowej, która to wszystko ogarnie
  Serio, organizowanie imprezy na więcej niż 20 osób to naprawdę więcej do ogarnięcia, niż wielu z nas się wydaje. Lepiej powierzyć sprawę profesjonaliście i po prostu dobrze się bawić – w końcu to po to robimy imprezę, prawda? Ja korzystam z usług małej, ale bardzo ogarniętej firmy. :)

 • Paulina

  Proszę Cię o pomoc.
  Organizuję imprezę z okazji 18stki w takim barze/klubie z rezerwacją na 17 osób oczywiscie w moim wieku. Kompletnie nie mam pomysłu na catering jaki wybrać z oferty klubu, nie mam pomysłu na atrakcje inne niż alkoholowy ping pong chociaż chce by wszyscy moi znajomi się dobrze bawili, bo są z różnych epok że tak powiem :D pomóż proszę!

  • Nautka

   A znasz może „karty przeciwko ludzkości”? Myślę, że tematyka gry jak najbardziej wpisze się w klimaty osiemnastkowe, a jak mówisz, że goście będą „z różnych epok”, to na pewno ta gra rozluźni atmosferę. :) Jeśli chodzi o catering, to przede wszystkim zastanów się, jaki masz budżet i na ile możesz sobie pozwolić. Na pewno warto na początku przed alkoholem podać np. ciepłą zupę. Taki wybór sprawdzi się na każdej imprezie! Później możesz postawić na kanapki, sałatki i słone przekąski w formie bufetu na stole. :)

 • Adriano

  Ja właśnie robię 18 nastke urodziny tylko dla rodziny w I Dzień Świat Bożego Narodzenia. I się zastanawiam czy zrobić jakąś atrakcje? Tylko właśnie nie wiem jaką!?

  • Nautka

   Bardzo fajna data – to super okazja, żeby mieć całą rodzinę przy sobie tego dnia! Jeśli chodzi o atrakcję, to wszystko zależy od liczby gości i ich wieku. Warto wybrać ją tak, żeby każdy mógł wziąć w niej udział i dobrze się przy niej bawił. Jeśli Twoja rodzina lubi prace manualne, możecie np. wspólnie udekorować pierniki. :) Możesz także przygotować coś na wzór fotobudki: wystarczy przygotować aparat, kilka śmiesznych gadżetów i poprosić wszystkich o zrobienie sobie wspólnie śmiesznych zdjęć – oczywiście również z Tobą! Najprostsze rozwiązania są zazwyczaj najlepsze. :)
   Koniecznie pochwal się później, na co ostatecznie się zdecydowałeś i jak udała się impreza urodzinowa! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.